3 maja ratownicy OSP JRS Kowalewko świętowali wspólnie z OSP Gromadno i OSP Sipiory. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w  intencji Ojczyzny, która została odprawiona przez proboszcza ks. Jarosława Rusnak w Parafii  św. Jana Nepomucena w Sipiorach.

Po nabożeństwie uroczysta procesja na czele pocztami sztandarowymi udała się na pobliski cmentarz, gdzie odbył się apel pamięci strażaków, którzy odeszli w ostatnich latach na wieczną wartę.

Dalsza część uroczystości przeniosła się na teren Bazy Jednostki w Kowalewku, gdzie na uroczystym apelu komendant Krzysztof Napieralski odczytał listy gratulacyjne i wyróżnienia dla podkomendnych. Tak podniosłe święto było również doskonałą okazją do zasadzenia dębu pamięci  wpisującego się w ogólnopolskie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Decyzją Komendy Jednostki Ratownictwa Specjalnego aktu dokonali przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej z Człuchowa pod dowództwem Michała Miszczuka.

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była również doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń. Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali : st. rat. Mariusz PORYSIAK, mjr rez. Witold BŁASIAK, st. plut. Michał Miszczuk. Natomiast Odznaka Za Zasługi ZKRP I BWP otrzymał dowódca JOT rat. med. Błażej TRELIŃSKI, a Brązowy Medal za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju ratownik Robert ŚWIATŁOWSKI.