W minionym tygodniu Jednostkę z Kowalewka odwiedził szczególny gość, który przybył wraz z weteranami JW GROM. Legenda sił specjalnych zapoznała się z funkcjonowaniem JRS oraz działalnością na rzecz obronności kraju. W trakcie spotkania komendant Krzysztof Napieralski odebrał również zaproszenie dla delegacji JRS do Stanów Zjednoczonych. 

DRAGO

Urodził się na początku lat 60-tych w komunistycznej Polsce. W latach 80-tych wspierał Solidarność kolportując ulotki. W 1982 roku aresztowany i w czerwcu tego samego roku usłyszał wyrok 3 lat więzienia. Wypuszczony trafił przed komisję wojskową, której obsługujący go oficer na pewno nie wspominał miło. Skończyło się na łatce wroga systemu i bilecie w jedną stronę do Stanów Zjednoczonych. Po okresie przejściowym u naszych zachodnich sąsiadów w 1984 roku Drago z drobnymi w kieszeni wyleciał za ocean.
Będę komandosem SEAL
Pierwsze podejście do ukończenia kursu BUD-S zakończył po trzech tygodniach z powodu zakażenia bakteryjnego nogi. Został odesłany do szpitala i zapisany na następny kurs o numerze 185. Zaczynał go w butach o rozmiarze 44. Jednak w czasie jednego z treningów stopy zmasakrował sobie w takim stopniu, że przerzucił się na rozmiar 47. Gdy pytano go dlaczego nie zrezygnuje odparł:
“Nie przyjechałem tutaj próbować zostać komandosem. Przyjechałem żeby stać się komandosem SEAL. Nie jestem tu żeby próbować. Ja nie próbuję. Mam zamiar stać się komandosem SEAL, chyba że mnie stąd za coś wykopią albo się załamię. Będę komandosem SEAL!“
Szkolenie ukończył w marcu 1993 roku i otrzymał przydział do SEAL TEAM II.
W 2003 trafił do Iraku gdzie służył m.in. jako oficer łącznikowy pomiędzy oddziałem SEAL a Jednostką GROM. Zresztą w Iraku spędził także 2004 i 2005 rok.
W czasie swojej kariery Drago był członkiem Seal Team 2, Seal Team 4, a także instruktorem w Naval Special Warfare Center w Coronado w Kaliforni. W czasie służby w Iraku brał udział w ponad 100 akcjach bezpośrednich (DA).
Odznaczony m.in. Brązową Gwiazdą za dzielność, Medalem Pochwalnym Marynarki Wojennej za zasługi bojowe, Medale Pochwalnym Sił Lądowych i wieloma innymi – w tym złotym Gromikiem – najważniejszą odmianą odznaki GROM.