12 stycznia br. o na terenie Bazy OSP Jednostki Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku rozpoczęły się zajęcia szkoleniowe dla młodzieży aspirującej na przyszłych ratowników.  Tematyką przewodnią było tzw. terenoznastwo, które obejmowało naukę czytania mapy, wyznaczania marszruty oraz posługiwania się kompasem.

Po trzech godzinach części teoretycznej przyszedł czas na sprawdzenie umiejętności praktycznych w terenie. Dwunasto osobowa drużyna pod dowództwem rat. med. Błażeja Trelińskiego wyruszyła na szlak wyposażona w pełen rynsztunek wojskowy oraz niezbędne wyposażenie do bytowania w terenie. Scenariusz zajęć obejmował również transport osoby poszkodowanej do punktu ewakuacji oraz udzielanie pierwszej pomocy, pracę na noktowizji oraz skryte pokonywanie terenu. Każdy z kandydatów miał okazję do objęcia dowodzenia i poprowadzenia drużyny na kolejny punkt określony przez instruktorów. Niejednokrotnie przedzierali się przez tereny podmokłe jak i gęste zarośla, pomimo zmęczenia udało się osiągnąć zakładane rezultaty i przebyć 25 km.

Nocną nawigację i ćwiczenia przerwał około godz. 22 alarm , który postawił w stan gotowości sekcję ratownictwa specjalnego. Na  stanowisko kierowania Komendy Powiatowej PSP w Nakle nad Notecią wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu budowlanym w Kcyni przy ul. Podgórnej, gdzie miała częściowo ulec zawaleniu jedna z kamienic. Niezwłocznie decyzją komendanta OSP JRS postawiono w stan gotowości ratowników z Kowalewka.