Dnia 11 sierpnia br. mieliśmy okazję kolejny raz uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez OSP JRS Kowalewko. Na miejscu, poza zajęciami strzeleckimi z instruktorem Łukaszem Faltyńskim, czekało nas mnóstwo atrakcji. Mieliśmy okazję zmierzyć się w przeciąganiu liny, czy rzucie granatem ćwiczebnym, mogliśmy też skorzystać z przejażdżek quadem lub motorem, a także zaznajomić się z bronią historyczną. Jednym z elementów edukacyjnych naszej  wizyty w Kowalewku była wystawa IPN „Polska Walcząca”,  dzięki której uczestnicy mogli zgłębić wiedzę na temat bohaterów narodowych II Wojny Światowej.
Bardzo ciekawym i godnym uwagi punktem naszej wycieczki była także lekcja z instruktorami JRS- Łukaszem Bolałkiem i Krzysztofem Sieniu z zakresu SERE. Panowie opowiadali nam o zagrożeniach związanych z ukąszeniami owadów oraz gadów i płazów spotykanych w Polsce.  Dowiedzieliśmy się jak rozpoznać groźne gatunki oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia, czy ugryzienia. Druga część zajęć z instruktorami dotyczyła rozpalania ognia za pomocą krzesiwa. Na początku poznaliśmy podstawowe zasady oraz materiały, których należy użyć by jak najłatwiej wzniecić płomień. Następnie przyszedł czas na działanie. Każdy uczestnik otrzymał krzesiwo i za jego pomocą miał skutecznie wzniecić płomień.  Zdecydowana większość z nas doskonale sobie z tym poradziła.
Po kilku godzinach przyszedł czas na ognisko i pieczone kiełbaski, które były zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia!

Dziękujemy za wspaniałą organizację i gościnę Komendantowi OSP JRS Kowalewko Krzysztofowi Napieralskiemu i jego zastępcy Robertowi Światłowskiemu oraz pozostałym osobom zaangażowanym w wydarzenie.

W zajęciach udział wzięło 35 osób, w tym dzieci uczęszczające na świetlice w Radziczu, Liszkówku oraz Dębionku.
Opiekunami wyjazdu były: Aleksandra Wnuk- wychowawca świetlic oraz instruktorki GOK: Dominika Bielecka i Magdalena Sobiecka Lipińska

Mat:
GOK Sadki
JRS Kowalewko