W dniu wczorajszym nasza jednostka została zaalarmowana do wiatrołomu na drodze Iwno-Gromadno. Na miejscu zastano złamany konar zwisający nad skrajem drogi. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiliśmy do usunięcia zagrożenia z użyciem specialistycznego  podnośnika. W ostatnich dniach nie brakuje informacji o zagrożeniach meteorologicznych takich jak burze, którym towarzyszą obfite opady deszczu oraz silne porywy wiatru.

Jak zachować się podczas burz, ulewnych deszczy i silnych wiatrów

Pamiętaj!!! Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń np. telewizora, komputera itp.

Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi; Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych; Zamknij okna i drzwi; W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe; Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy; Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw; Sprawdź, czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy; Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi; Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy; Bezwzględnie nie szukaj schronienia ani zatrzymuj się – nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Nie szukaj także schronienia pod tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe; Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku; Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij; Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich.

Jeśli jesteś nad wodą:

Najlepiej, podczas burzy i huraganu, nie przebywaj nad wodą. Bezwzględnie wyjdź z wody; Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj ją do brzegu; Pamiętaj, że podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce, pod jej pokładem. W przypadku wywrócenia się łodzi ryzykujemy życiem;

Gdy jedziesz samochodem:

Zmniejsz prędkość jazdy i bądź ostrożny, po intensywnych wiatrach i opadach. na drodze może leżeć jeszcze nieusunięte drzewo, bądź gałąź; Uważaj wyjeżdżając z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku; Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli zaskoczy Cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe; Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Podczas burzy, poza budynkiem, nie używaj telefonu komórkowego.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.
www.gov.pl