Dnia 07.07.2023 o godzinie 19:35 nasza jednostka interweniowała przy owadach błonkoskrzydłych w miejscowości Kowalewko. Zastęp 498-54 w sile 3 ratowników po dojeździe na miejsce rozpoznał oraz zneutralizował zagrożenie przy użyciu specjalistycznych gaśnic.
Pragniemy przestrzec Państwa przed błonkoskrzydłymi ponieważ za nami pierwsze chwile lata, a wraz z nimi ciepłe słoneczne dni, czyli czas aktywności owadów błonkoskrzydłych. Pszczoły, osy, czy szerszenie pojawiają się wraz z pierwszymi ociepleniami i towarzyszą nam aż do późnej jesieni. Pomimo, iż atakują wyłącznie w samoobronie, to przypadki użądleń zdarzają się dość często. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk owady te przystosowały się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności, a dla wielu z nas są one niepożądanym, a nawet wręcz niebezpiecznym towarzystwem. Nie należy bagatelizować zagrożenia ponieważ u około 90 % osób użądlenie przez pszczołę lub osę wywołuje ograniczoną reakcję miejscową pod postacią obrzęku, zaczerwienienia i świądu utrzymującego się przez 24 godziny. U pozostałych osób, wg różnych danych statystycznych, rozwija się rozległa reakcja miejscowa (u 1,5-17%) lub najgroźniejsza uogólniona reakcja alergiczna, która występuje u 0,35- 4% populacji. Śmiertelność spowodowana użądleniem przez owada wynosi około 0,45 zgonów na 1 mln mieszkańców na 1 rok. Najbardziej narażone na niepożądane skutki są osoby starsze, dodatkowo obciążone innymi schorzeniami, takimi jak choroba wieńcowa, miażdżyca.
Poważne skutki mogą mieć użądlenia mnogie, pojedyncze użądlenia w usta bądź w gardło, gdy owad dostanie się do jamy ustnej oraz użądlenia dzieci o skłonnościach alergicznych. Zdarza się, że po pierwszym użądleniu organizm uczula się na jad pszczeli. W takiej sytuacji każde następne użądlenie wywołuje zdecydowanie silniejszą reakcję alergiczną.
Dnia 09.07.2023r o godzinie 22:01 nasza jednostka została zadysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP do neutralizacji substancji ropopochodnych na drodze między miejscowością Weronika i Jóżefkowo.
Zastęp 498-54 oraz 498-51 w sile 6 ratowników rozpoznał oraz zneutralizował zagrożenie poprzez absorpcję sorbentem. Działania były prowadzone wspólnie ze strażakami z OSP KSRG Sipiory.